Devilyn


Devilyn
Domin (Drums Nomad, Soul Devourer), Erian (Guitar Whichheaven), Tomasz "Cyklon" Wêglewski (Bass ex-Hate (PL), ex-Hellfire, ex-Gortal, Teratosis), Bony (Guitar ex-Cerebral Concussion), Barney (Vocals Spinal Cord, Rise Up), Basti (Drums Spinal Cord, Witchmaster, ex-Hell-Born), Piotr (Guitar ex-Cerebral Concussion), Kuba (Drums), Andy Blakk (Guitar ex-Pyorrhoea), Krystian "Dino" Wojdas (Guitar Spinal Cord), Michal (Vocals ex-Whichheaven, ex-Anticipate, Gortal), Boroova (Guitar Heatenic Noiz Architect, Ortank, Hell United, ex-Cremaster), Cyprian (Bass Pyorrhoea, Hate (PL)), Marcin "Novy" Nowak (Bass Vader, Dies Irae (PL), ex-Behemoth (PL), Spinal Cord, ex-Crucified Mortals, ex-Cerebral Concussion), Jakub (Drums ex-Cerebral Concussion), Wojciech (Guitar ex-Cerebral Concussion), Karol (Guitar ex-Cerebral Concussion), Im? Pan Bary?a (Drums ex-Cerebral Concussion), Jachu (Guitar ex-Cerebral Concussion)

Idea założenia Devilyn narodziła się w głowach Novy'ego i Bony'ego w 1992 roku.

Do konkretnych działań doszło jednak nieco później, kiedy muzycy troszkę lepiej opanowali swoje instrumenty (Novy bas, Bony gitarę), czyli na przełomie 1993/1994. Pierwszy skład tworzyli: Novy - bas, voc; Bony - gitara; Piotr - gitara; Kuba - perkusja.

Wówczas zespół nosił nazwę Cerebral Concussion. Muzycy ci zarejestrowali taśmę demo "The Rule", która była promowana w podziemiu w Polsce i poza nią. Rok 1996 to decyzja o nagrywaniu dużej płyty oraz podpisanie kontraktu.

Dzięki Mariuszowi Kmiołkowi zespół zawarł umowę z francuską firmą Listenable (na dwie płyty) oraz zmienił nazwę na Devilyn. W świecie grupa zadebiutowała fonograficznie materiałem "Anger".

Dzięki bardzo dobrym recenzjom Devilyn pojechał w 1998 roku na trasę koncertową po Europie wraz z Cannibal Corpse i Krabathor. Również w 1998 roku zespół nagrał kolejny materiał, który otrzymał tytuł "Reborn In Pain".

Niestety, przez następne dwa lata formacja nie koncertowała, zaś płyta nie była właściwie promowana. Do tego doszły problemy osobiste. W 2000 roku nastąpiły poważne zmiany w składzie Devilyn.

Piotr, Kuba oraz sesyjny gitarzysta Borówa pożegnali się z zespołem. Na ich miejsce przyszli Basti (perkusja) i Dino (gitara) – obaj grający również w Spinal Cord.

Już z tymi muzykami w składzie, dzięki pomocy Michała Wardzały (wytwórnia Mystic Production) Devilyn podpisał umowę z Pastic Head - Blackend. Do końca 2001 roku światło dzienne ujrzała płyta uznawana za najlepszą w dorobku Devilyn - "Artefact". Spokój w szeregach Devilyn nie trwał jednak długo.

Na skutek nieporozumień w 2002 roku w zespole pozostaje tylko Bony, założyciel Devilyn. Novy na stałe przechodzi do Vader natomiast Dino i Basti koncentrują się na grze w Spinal Cord.

Po jakimś czasie w zespole pojawiają się na szczęście nowi muzycy, którzy mają także wpływ na tworzenie nowego albumu "11". Nowy, pięcioosobowy, skład zespołu wygląda następująco: Bony (gitara), Cyprian (bas), Imp (perkusja), Erian (gitara), Michał (wokal). Kwintet w 2004 roku zagrał trochę koncertów w Polsce i za granicą.

Płytę "11", która ukaże się na przełomie lutego i marca 2005 wyda wytwórnia Conquer Records. W ramach promocji płyty zespół wystąpił na wspólnej trasie w Finlandi, Litwie, Łotwie i Estonii z Neolith. Sporym zaskoczeniem dla muzyków była frekwencja na koncertach w Finlandii i na Łotwie.

Trasę zobaczyło ponad 1500 osób. W roku 2007 kłopoty zdrowotne współzałożyciela Devilyn Bony'ego zmuszaja do zawieszenia działalności zespołu..

Albumy studyjne: Anger (1996, Listenable Records) Reborn in Pain (1998, Listenable Records) Artefact (2001, Blackned Records) 11 (2005, Conquer Records) Kompilacje i dema The Rule (1994, demo, wydanie własne, jako Cerebral Concussion) Promo 2000 (2000, demo, wydanie własne) The Past Against the Future (2003, kompilacja, Metal Mind Productions)

Grupa powstała w 1992 roku w Tarnowie z inicjatywy gitarzysty Łukasza Lubonia oraz basisty Marcina Nowaka. Do 1995 roku grupa występowała pod nazwą Cerebral Concussion.


Albums